حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۲ Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 137 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 8703 تعداد دیدگاهها : 11×
اعجاز کلمه قال رب :
03 فوریه 2018 - 18:44
شناسه : 587
بازدید 34
1

اعجاز کلمه قال رب : این مورد در قرآن ۴۶ مرتبه تکرار شده در ۲۱ سوره نکته ۱ : در اینجا جستجوی ما صرفا حالتکتابت عثمان طه ملاک است نه حالت قرائت گرچه جای دیگر ممکن است قال به شکل قل همراه با الف مقصوره یا کوچک نوشته شده باشد مثل آدرس ۲۱/۱۱۲ نکته ۲ […]

ارسال توسط :
پ
پ

اعجاز کلمه قال رب :

این مورد در قرآن ۴۶ مرتبه تکرار شده در ۲۱ سوره

نکته ۱ : در اینجا جستجوی ما صرفا حالتکتابت عثمان طه ملاک است نه حالت قرائت گرچه جای دیگر ممکن است قال به شکل قل همراه با الف مقصوره یا کوچک نوشته شده باشد مثل آدرس ۲۱/۱۱۲

نکته ۲ : آدرس ۱۱/۴۵   به دلیل اینکه قبل از قال حرف  « ف » آمده حذف می شود

نکته ۳ : لازم است بدانید که اگر در ادرس ۱۱/۴۵ قبل قال حرف «ف» نمی آمد و آدرس ۲۱/۱۱۲  به صورت قال رب می آمد در حالیکه به صورت قل رب و با الف مقصوره آمده آمار درست نمی شد و این نظم دیده نمیشد .

  • اگرمجموع موارد را با ضمایر بعد رب اعم از ( ک ، کم ، ی ، نا ) حساب کنیم ۴۶ مورد می شود که نصف آن یعنی ۲۳ مورد دقیقا تا همان اولین مورد سوره ۲۳ می شود که این جمله (قال رب ) در ان آمده یعنی آیه ۲۶ سوره ۲۳ .
  • اگر ضمایر بعد رب را کم کنیم مجموعا ۳۴ مورد میشود که نصف ان یعنی ۱۷ مورد با  وجود پراکندگی ضمایر بعد از رب در قرآن دقیقا تا همان مورد اول سوره ۲۳ که آیه ۲۶  همین سوره ۲۳ بود می شود . یعنی یک سو از این آدرس ۲۳/۲۶ به طرف اول قرآن ۱۷ قل رب داریم و  به آخر قرآن نیز دقیقا ۱۷ مورد داریم .
  • در این جمله بعد از رب ضمیر ک در سمت اول قرآن ( در ۲۳ مورد اول ) ۴ مرتبه و در سمت آخر قرآن ( ۲۳ مورد آخر ) ۲ مرتبه یعنی نصف مورد قبل دیده می شود .
  • اگر جمله قل رب را جستجو کنیم البته با ضمایر بعدش اعم از ( کم ی )  ۱۱ مورد دیده می شود که مورد وسط یعنی آدرس ۲۱/۱۱۲   همان تنها موردی است که به شکل قل نوشته شده اما قال خوانده می شود و دقیقا به هر دو سوی اول و آخر قران از این مورد ۵ مورد کلمه قل رب + ضمیر   کم   یا   ی   دیده می شود.

 

اعجاز کلمه قال رب_((the miracle of god said’s word))

 

 

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.