حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۲ Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 137 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 8703 تعداد دیدگاهها : 11×
اعجاز کلمه انظر :
03 فوریه 2018 - 18:41
شناسه : 585
بازدید 51
3

اعجاز کلمه انظر : این کلمه دارای ۴۳ تکرار در ۳۹ آیه که در ۲۰ سوره جای گرفته اند . از مورد وسط قرآن یعنی آدرس ۱۰/۷۳ سوره/آیه به طرف اول قرآن هفت سوره و به طرف آخر قرآن دو برابر ش یعنی ۱۴ سوره دیده می شود که این واژه در آن وجود دارد. […]

ارسال توسط :
پ
پ

اعجاز کلمه انظر :

این کلمه دارای ۴۳ تکرار در ۳۹ آیه که در ۲۰ سوره جای گرفته اند .

  • از مورد وسط قرآن یعنی آدرس ۱۰/۷۳ سوره/آیه به طرف اول قرآن هفت سوره و به طرف آخر قرآن دو برابر ش یعنی ۱۴ سوره دیده می شود که این واژه در آن وجود دارد.
  • از مجموع مواردی که صرفا خود کلمه « انظر » در قرآن آمده از مورد وسط کل کلمات واژه « انظر » شامل « انظر ، انظرنا ، فانظر ، وانظر ، انظرونا ، فانظروا ، انظرنی ، انظروا ، وانظروا ، فانظرنی ، فانظری » که حالت قرینگی ۷ به ۱۴ بود در کلمه « انظر » آیات شامل این عبارت به طرف اول قرآن ۶ و به طرف آخر قرآن نصف آن یعنی ۳ مرتبه تکرار کلمه « انظر » را می بینیم که باز مانند مورد قبل حالت قرینگی دارد .
  • از همان مورد وسط قرآن یعنی آدرس ۱۰/۷۳ به طرف اول قرآن کلمه « انظر » که قبل آن حرف   « ف »   قرار گرفته مثل «  فانظرنا ، فانظر ، فانظروا و …» تعدادشان ۵ است و به طرف آخر قرآن تعدادشان ۱۵ مورد است که حالت ۳ برابری دارد .
  • در دو مورد در یک آیه واژه « انظر » دوبار آمده است که از لحاظ شمارش ردیفی که از اول قرآن حساب شده موارد ۶ و ۱۶ از مجموع ۳۹ مورد میباشند .
  • قبل از اولین و آخرین مورد این کلمه « انظر » در قرآن ۳۳ حرف دیده می شود یعنی آدرسهای ۲/۱۰۴ و ۵۷/۱۳ و در هیچیک از ۳۹ مورد دیگر قبل از این کلمه این تعداد حروف ( ۳۳ حرف ) وجود ندارد گرچه ۳۲ یا ۳۴ حرف دیده می شود . باز هم سبحان الله

 

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.